Czas na dolnośląskie perełki – Kłodzko

Kłodzko to miasto o niesamowicie ciekawej historii – jest jednym z najstarszych miast, co daje mu wysokie notowania na turystycznej mapie Polski. Znajduje się na obszarze województwa dolnośląskiego, przy czym przez kilka wieków było pod panowaniem królów czeskich. Było na słynnym Bursztynowym Szlaku, który rozpalał Imperium Romanum w gorączce północnego złota. Pierwsze wzmianki o grodzie pochodzą z X wieku, kiedy zmarł władca państwa libickiego, Sławnik, który był ojcem Świętego Wojciecha.

“Drewniane miasto zbudowane z pni drzewa” pozostawiło po sobie wiele cennych pamiątek, które powodują, że tutejsze noclegi {info na Meteorze} są obiektem zainteresowania przyjezdnych nie tylko z kraju. Lokalna baza turystyczna zaprasza na swoistą wędrówkę w czasie, podczas której można popaść w zadumę nad historią nie tylko Polski, ale i świata.

Turystyczne “must see”
Kłodzko zaskakuje, chociażby swoimi podziemiami – pod starówką znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna, długa na 600 metrów. Podziemia to dzieło mieszczan, którzy drążyli je od XIII do XVIII wieku, łącząc ich cechy gospodarcze z obronnymi. Handlarze mieli gdzie przechowywać swoje towary, a podczas wszelakich napaści ludność miała gdzie się ukryć. Podziemia te zaczęły zagrażać starówce w latach powojennych – nie były zabezpieczone, co wywołało pękanie ścian zabytkowych kamienic. Niestety podczas prac zabezpieczających podziemia, zaszła konieczność wyburzenia wielu zabytkowych kamieniczek. Ponieważ powstanie trasy przypadło na niezwykłą rocznicę, nosi ona nazwę 1000-lecia Państwa Polskiego. Podziemia te są zaliczane do najbardziej interesujących w Polsce.

Z Kłodzkiem najbardziej kojarzona jest Twierdza, stojąca na Górze Fortecznej, w miejscu pradawnego grodu. Ten kompleks obronny zaczął być budowany w XVI wieku, a zakończenie prac wiąże się z XVIII wiekiem. Twierdza zajmuje obszar 32 hektarów. To arcydzieło architektury obronnej w XIX wieku zupełnie zmieniło swoje przeznaczenie. Zostało zamienione na więzienie. Nowa funkcja przypadła do gustu hitlerowcom, którzy wtrącali do Twierdzy jeńców wojennych. Współcześnie, każdego roku w sierpniu odbywają się Dni Twierdzy Kłodzkiej.

Czy tylko zwiedzanie?

Turyści mogą także stworzyć sobie tutaj bazę wypadową w Góry Bardzkie, a co za tym idzie – Kłodzko to także szansa na bardziej aktywny wypoczynek i kontakt z dziką przyrodą. Na przyjezdnych czeka Kłodzka Góra (763 metry n.p.m.).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz