Karwia i Jastrzębia Góra

Karwia w ostatnim czasie stała się znanym celem licznych wycieczek turystycznych. Trudno się temu dziwić – dopiero w ostatnich latach władze miejscowości mocno postawiły na turystykę w wyniku czego baza noclegowa jaką ma Karwia została odnowiona i dostosowana do coraz większej ilości przybywających. W Karwi turyści szukają przede wszystkim spokojnych, piaszczystych, słonecznych plaż, na których będzie można odpocząć bądź uprawiać sporty wodne.

Niektórzy bardziej zorientowani turyści wybierają się na zwiedzanie kilku okolicznych zabytków. Karwia szczyci się bowiem budynkami, które pamiętają czasy rozbiorowe. Z kolei ci, którym obcy jest „pasywny” wypoczynek wyruszają na wycieczki. Z Karwi można ruszyć zarówno szlakiem pieszym, jak i rowerowym bądź nawet konnym. Szlak pieszy niebieski prowadzi do miejscowości Ostrowo.

Ostrowo jest typową miejscowością „sypialną”. Jest tu dużo obiektów noclegowych oraz łatwy dostęp do plaży. Następnie szlak wiedzie do Jastrzębiej Góry, która jest już położona na nieco większej wysokości. Powoduje to, że w tej wsi wybrzeże morskie jest wysokie i klifowe. Jastrzębia Góra powstała od zera w okresie II Rzeczpospolitej i wtedy też przeżywała bujny rozkwit. Stała się kurortem, w którym przebywali m. in. Józef Piłsudski czy Ignacy Mościcki. Jej historię można porównać do Gdyni.

Pozostałością po tych czasach jest jeden z domków letniskowych przy ul. Bałtyckiej, który przed wojną należał do Piłsudskiego, a obecnie znajduje się tam izba pamięci. Zgromadzono w niej pamiątki po najsławniejszych kuracjuszach, którzy odwiedzili tą miejscowość. Także takie ulice jak Słowackiego czy Klonowa warto odwiedzić, bowiem zachowała się na nich typowa dla okresu II RP architektura użytkowa.

Jastrzębia Góra jest także znana jako najdalej na południe wysunięty punkt Polski. Uczczono to pomnikiem postawionym u wejścia do niewielkiego wąwozu zwanego Lisim Jarem. We wsi warto też obejrzeć, przynajmniej z daleka, dom do góry nogami. Jest to dom, w którym dosłownie wszystko umieszczono w odwrotnej pozycji. Za niewielką opłatą można zwiedzić go od środka.

Położenie Karwi sprawia, że może być ona wykorzystana jako doskonała baza noclegowa, ponieważ ma idealny dostęp do plaży, a jednocześnie niedaleko jest z niej do miejscowości, które mają wiele miejsc do zwiedzenia. Wypoczynek w Karwi to doskonały wybór zarówno dla turystów lubiących aktywny wypoczynek, jak i tych preferujących ciszę i spokój.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz