Kopalnia Guido

Kopalnia węgla kamiennego w Zabrzu istnieje pod nazwą Kopalnia Guido. Jest to piękna zabytkowa kopalnia w województwie śląskim. Aby odwiedzić kopalnię, trzeba najpierw zjechać szybem kolejowym by zacząć trasę wycieczki. Turyści zjeżdżają na głębokość 170 i 320 metrów, warto pamiętać, że nigdzie indziej w europie turyści tak głęboko nie zjeżdżają. Jest to najgłębsza trasa turystyczna na skalę Europy.

Kopalnię Guido zwiedzać można na dwóch poziomach, na poziomie 170 i poziomie 320.

Poziom 170, to przedstawienie historii i tradycji górniczej z XIX wieku. Na tym poziomie można zobaczyć ekspozycje górnicze, oraz sieć korytarzy i szybów przez które wydobywano węgiel.

Poziom 320, to miejsce gdzie wieki temu zaczęto wydobywać węgiel podziemnym światłem, podziemne korytarze, to wykute w skałach otwory powstałe jeszcze za czasów pierwszych wykopalisk w Kopalni Guido.

Na tej trasie turystycznej, można zobaczyć jak działa kombajn chodnikowy, poznasz działanie pochłaniacza i ściany łopatowej. Najlepszą atrakcją na tym szlaku jest upadowa kamienna, jest to zejście w głąb wyrobiska kamiennego. Na tym poziomie można zobaczyć także najstarsze urządzenie górnicze, jest to kołowrót pochylniany. Praca górnika nie była łatwą pracą, ale jeśli każdy z Was ma szansę zobaczyć jak w dawnych latach wydobywano węgiel z tak głębokiej kopalni, to warto z takiej okazji skorzystać.

Warto także pamiętać na poziomie 170 metrów został utworzony Skansen Górniczy, który warto odwiedzić.

Kopalnię można zwiedzać od środy do niedzieli, w godzinach od 9 do 16. Patrząc na Kopalnię w Zabrzu, rzuca się w oczy szyb Kolejowy, i wieża szybowa powstała w 1931 roku. To właśnie ten szyb zawozi turystów na poziom 170 i 320, pamiętajcie, że w Kopalni odbywają się wszelkiego rodzaju koncerty, imprezy i zabawy dla wszystkich.

Jeśli nie byłeś pod ziemią na przyjęciu ze znajomymi, to możesz w Kopalni Guido skorzystać z takiej okazji.