Niechorze – rodzinne miejsce na mapie

Niechorze należy do najchętniej wybieranych i odwiedzanych miejsc, gdy planujemy i wybieramy pobyt nad zachodnim wybrzeżem Bałtyku, mając na uwadze przede wszystkim miejsce rodzinne, spokojne z dala od tłumów. Ta maleńka miejscowość położona na terenie powiatu Gryfickiego stwarza znakomite warunki, by niezależnie od pory roku odpocząć nad morzem, a także dostarczyć sobie rozrywek kulturalnych i krajoznawczych.

Niechorze to stare słowiańskie osiedle rybackie, obecnie maleńka wioska położona na trasie pomiędzy Pobierowem a Pogorzelicą. Z jednej strony otoczone jest wybrzeżem Bałtyku, z drugiej strony przybrzeżnym Jeziorem Liwia Łuża, będącym rezerwatem przyrody (są tutaj miejsca lęgowe łabędzi). Ciekawostką przyrodniczą jest lustro wody, które znajduje się 10 cm ponad poziomem morza, a regulowane jest za pomocą tzw. automatycznych wrót zamontowanych u ujścia rzeki Liwki. Miejsce to powinien zobaczyć każdy, kto uda się tutaj na wakacyjny czy też zimowy odpoczynek. Sprzyja temu przede wszystkim dostępna przez cały rok baza noclegowa. Niechorze i noclegi w tej maleńkiej miejscowości – – dają wspaniałe warunki do odpoczynku pośród lasów, wydm, piaszczystej klifowej plaży. Zachodni wysoki brzeg, umocniony betonowym murem skrywa jedną z największych atrakcji krajoznawczych tej miejscowości – Latarnię Morską. Wysoka na około 45 m budowla, o wysokości światła około 70 m.n.p.m., z daleka jest rozpoznawalna, ponieważ góruje nad okolicznym krajobrazem. Zasięg światła widoczny jest na odległość prawie 37 km. Taras widokowy to miejsce, do którego dostaniemy się po pokonaniu ponad 200 schodów. Warto zaplanować sobie taką wycieczkę, bowiem widoki roztaczające się na okolicę z pewnością należą do niezapomnianych.

Sama miejscowość posiada kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć: na terenie wioski znajdują się stare Domki Rybackie z XVIII wieku czy też Muzeum Rybołówstwa Morskiego, w którym czekają na nas ciekawe eksponaty, związane z morzem i życiem codziennym związanym z zamieszkiwaniem przez rybaków w okolicznych wioskach (przedmioty użytkowe domostw i gospodarstw bałtyckich). Niechorze, jak pobliski Rewal, to miejscowości podobne do siebie, o zbliżonym układzie uliczek. Aleja Bursztynowa, stanowiąca główną ulicę wioski oprócz punktów infrastruktury publicznej, skrywa w sobie jeszcze jedną ciekawa atrakcję – pomnik foki, który ucieszy najmłodszych przybywających tutaj turystów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz