Poławiacze bursztynu w Jantarze

Bałtyk od setek lat przynosił ludziom nad nim mieszkającym wiele skarbów. Jednym z nich jest nazywany “Złotem Bałtyku” bursztyn. Ten drogocenny surowiec był pożądanym towarem, dlatego Bursztynowym Szlakiem transportowano go na Południe Europy już od tysiącleci. Dziś nie jest najbardziej pożądanym towarem na świece, jednak zainteresowanie się stale utrzymuje. Będąc nad polskim morzem na licznych straganach i bazarach można kupić wszelkiego rodzaju souveniry z tego materiału, od biżuterii po ozdoby i wyposażenie wnętrz. Można także kupić kawałek bursztynu, a jeszcze lepiej samemu go wyłowić lub znaleźć.

Nie ma lepszego miejsca na poławianie niż Bursztynowa Plaża w Jantarze. Przez tą niewielką wieś na granicy Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych niegdyś biegł szlak. Dziś na plaży Zatoki Gdańskiej, nad którą położony jest Jantar można znaleźć złoto Bałtyku. Na największe znaleziska można natrafić po zimowych sztormach. Jednak i w czasie lata nie trudno o ciekawe okazy. Nic wiec dziwnego, że na Bursztynowej Plaży od kilku lat rozgrywany jest finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. W czasie tych zawodów ściągają zbieracze, aby rywalizować o tytuł tego najlepszego. W czasie mistrzostw zawodnicy są w stanie w określonym czasie na jednym stanowisku przy użyciu grabi wydobyć do 100-150 gramów.

Poza samymi rozgrywkami w czasie finału odbywa się wiele imprez towarzyszących z koncertami zaproszonych gwiazd. Odbywają się między innymi Wybory Bursztynowej Miss Polski, pokazy ratownictwa wodnego czy plenerowe pokazy kulinarne. Na jarmarku sztuki i rękodzielnictwa można kupić pamiątki. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych gości. To także jedna z największych imprez w miejscowości, która cieszy się coraz większą popularnością. W tym okresie baza noclegowa jest zazwyczaj zapełniona. Jeśli więc ktoś ma w planach przyjazd do Jantaru w czasie weekendu, w którym odbywają się mistrzostwa, lepiej niech wcześniej zadba o noclegi ( – on-line). Jantar mimo, ze na co dzień jest spokojną i niezatłoczoną miejscowością, w czasie zawodów przeżywa oblężenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz