Pomiędzy sosnowymi lasami – Wisełka

Wisełka to maleńka, niepozorna miejscowość turystyczna położona pomiędzy sosnowymi lasami w Wolińskim Parku Narodowym. Można tu dotrzeć drogą krajową numer 102 z Międzyzdrojów. Okolica stwarza doskonałe warunki do uprawiania aktywnej turystyki. Przed drugą wojną światową była to miejscowość niemiecka. Nosiła nazwę Neuendorf, jednak pierwsze ślady osadnictwa słowiańskiego pochodzą sprzed IX wieku. Pod koniec XIX wieku wieś zaczęła się dynamicznie rozwijać pod względem turystycznym. Wtedy też powstały typowe dla tego regionu budynki z ryglowymi nadbudówkami. Wiele pośród nich w Wisełce ostało się do dzisiaj. Co więcej baza noclegowa w latach 90. w Wisełce opierała się głównie o te budynki.

Rosnąca liczba turystów z roku na rok skłoniła lokalnych mieszkańców do przestawienia się z produkcji rolniczej na świadczenie usług turystycznych. Niemal co drugi dom oferuje pokoje [➣Wisełka wolne noclegi]. Nie brak również nowoczesnych ośrodków wczasowych czy hoteli.

Największymi atrakcjami miejscowości jest nadmorska plaża oraz jezioro Wisełka. Pokonując bukowo-dębowy, a następnie sosnowy las można dostać się do pięknej plaży leżącej u stóp wysokiego klifu. Niestety wybrzeże nie jest tu tak dobrze zagospodarowane pod względem turystycznym, jak wybrzeże w Międzyzdrojach. Przy masowym ataku turystów najpopularniejszych kurortów bałtyckich słabe zagospodarowanie pod względem turystycznym stanowi zaletę tego miejsca. Wisełka jest bowiem idealna do wypoczynku dla osób poszukujących ciszy i spokoju. W pobliżu znajduje się jeszcze 6 innych jezior, z czego Czajcze stanowi najbardziej malowniczy akwen wodny.

Na półwyspie znajdującym się na jeziorze swoje miejsce miało niegdyś grodzisko Wolinianin. Imponujące wrażenie na wszystkich turystach robi z pewnością głaz Wydrzym, będący dzisiaj pomnikiem przyrody. Na terenie Wisełki i przyległego do niej Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się kilka dobrze wytyczonych szlaków i ścieżek edukacyjnych. Istnieją trzy główne szlaki turystyczne: czerwony, niebieski oraz zielony. Spacerując szlakiem czerwonym można pokonać ponad 20 km wzdłuż brzegu Bałtyku, docierając do Międzyzdrojów. Szlakiem niebieskim można z kolei pokonać 26 km aż do Wolina. Po drodze można podziwiać wyjątkowe gatunki miejscowej fauny i flory. Najchętniej pokonywaną trasą jest szlak zielony. Na jej trasie znajduje się bowiem Zagroda Pokazowa Żubrów. Turyści będą mieli tez okazję mijać przepiękne kompleksy jezior.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz