Sejny i atrakcje turystyczne

Sejny to nie tylko jeziora i lasy na tym terenie znajdzie się również wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia dla amatorów pieszych wędrówek z plecakiem, dla rowerzystów oraz dla rodzin z dziećmi. Wczasowicze zarezerwują tutaj niedrogie noclegi. Ratusz w Sejnach to budowla wybudowana w 1846 roku w stylu neoklasycystyczne, budynek wybudowany jest na planie prostokąta. Obecnie w budynku mieści siedziba Urzędu Miasta i gminy. Inną atrakcją jest Kaplica św. Agaty, która powstała na placu św. Agaty przed bazyliką, zbudowana około 1789 r. z datków parafian. Na jej postawienie wpływ miały liczne pożary nawiedzające miasto. W kaplicy znajduje się obraz św. Agaty z połowy XVIII w, w środku na sklepieniu jest fresk wyobrażający „Kuszenie Chrystusa” namalował w XX wieku przez Stanisława Kaźmierczyka. Na dachu kaplicy stoi figura św. Agaty wykonana z drewna lipowego w 1828. Na szczególną uwagę zasługuje kute ogrodzenie budowli wykonane w 1904 przez miejscowych rzemieślników.

Kolejna atrakcja to Biała Synagoga znajdując się w Sejnach na ulicy Józefa Piłsudskiego, pierwsza budowla była drewniana i powstała z inicjatywy przełożonego zakonu Dominikanów ks. Bortkiewicza. Obecna synagoga zaczęła powstawać w roku 1885 przy staraniach sejneńskiego rabina Mojżesza Becalela Lurii. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali świątynie. Po z wojnie budynek częściowo przebudowano na remizę strażacką, potem użytkowano ją jako magazyn nawozów sztucznych i inne magazyny co spowodowało największą dewastacje i niszczenie budynku. Na chwile obecna w budynku działa Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, który organizuje wiele ciekawych imprez.

Kolejna atrakcja antropogeniczna to klasztor Dominikanów z XVII wieku oraz Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach, kościół kiedyś pełnił funkcję świątyni parafialnej, sanktuarium i kolegiaty a dziś pełni funkcje bazyliki mniejszej. Kościół zbudowany jest na przełomie 1610-1619 roku w stylu późnorenesansowym mimo, ze większość wyposażenia wewnątrz kościoła wykonana jest w stylu barokowym. Najcenniejszym zabytkiem jest drewniana figurka szafkowa Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV wieku wykonana w stylu tryptyku. Jest to unikat na skalę międzynarodowa ponieważ w Europie jest takich figur zaledwie kilka. Na uwagę zasługuje również muzeum Sejneńskie, w którym eksponowane są zbiory archeologiczne, kolekcje numizmatyczne zamieszkujących te ziemie dominikanów i biskupów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz