Zamek w Reszlu

Zamek reszelski, znajduje się w Reszlu, jest to miasto na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jak wynika z dokumentów znalezionych w okolicach Zamku, twierdza powstała w XIII wieku, leży ona na brzegu rzeki Sajny. Zamek ma długą i bardzo ciekawą historię, był kilka razy zdobywany przez wojska krzyżackie jak i oblegany przez polskie wojska. Zaś w XIX wieku zamek służył jako więzienie i dopiero po zakończeniu II wojny światowej zamek w Reszlu został odrestaurowany i odnowiony.

Zamek reszelski należał do zamków biskupich, po wojnach toczonych w roku 1251, Warmia została podzielona na Biskupów i kapitułę. W Czasie powstania pruskiego, zamek ucierpiał podczas bitew, po zakończeniu wojny, Krzyżacy zaczęli odbudowywać Gród, który w niezmienionym stanie był do XV wieku. Na miejscu dawnego grodu powstał Zamek na planie czworoboku, miał swój dziedziniec, mury obronne oraz bramę wjazdową.

Zamek na przełomie lat był odbudowany, w dniu dzisiejszym jest to jedna z piękniejszych atrakcji Warmii. W Zamku odwiedzić można nie tylko dawne sale, dziedziniec czy krużganki, w tym Zamku w celi osadzono Barbarę Zdunk, która czekała na spalenie. A historie tej niedoszłej czarownicy jest bardzo ciekawa, otóż w nocy z 16 na 17 września 1807 roku doszło do pożaru w Reszlu, o podpalenie osady oskarżono wówczas Barbarę Zdunk. Otóż karą za jej niecne czary i magię było spalenie na stosie, nikt jej nie uwierzył że to był czysty przypadek, dlatego też sam Fryderyk Wilhelm wydał rozkaz spalenia czarownicy na stosie. Warto pamiętać, że było to ostatnie palenie czarownic w Europie. Już nigdy do takich metod nie wrócono.

Zamek jest miejscem które warto odwiedzić, będąc na Warmii i Mazurach.