Kościół Rzymskokatolicki

\Kościół Rzymskokatolicki pw. Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie, zlokalizowany w województwie podlaskim, należy do dekanatu Czyżew diecezji łomżyńskiej. Przepiękna budowla sakralna przyciąga szerokie grono wiernych, jak również jest jedną z najbardziej reprezentatywnych punktów na mapie całego miasta. Jaka jest historia znanego i cenionego kościoła? Co możemy powiedzieć o jego architekturze?

Przyjrzyjmy się  kościołowi z bliska.

Historia kościoła

Kościół Rzymskokatolicki pw. Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie zaczął powstawać w 1869 roku. Obiekt sakralny zakończono budować w 1874 roku, a więc kościół powstał w okresie pięciu lat. Jego poświęcenie nastąpiło w 1883 roku, przez biskupa płockiego Kaspra Borowskiego. Co więcej, budowla powstała za czasów urzędowania proboszcza Tomasza Gogolewskiego. Inwestycja powstała na miejscu zniszczonego w 1800 roku poprzedniego kościoła. Projektantem budowli był architekt Leandro Marconi- znanego i cenionego architekta pochodzącego z Warszawy. Od wielu długich lat kościół Rzymskokatolicki pw. Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie pozwala na doskonałe spotkanie ze Stwórcą, wzięcie udziału w liturgii czy chwilę skupienia i spokojną modlitwę.

Architektura 

Kościół Rzymskokatolicki pw. Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie jest budowlą murowaną z cegły, która następnie została otynkowana. Budowla wzniesiona została na planie prostokąta, w stylu neorenesansowym. Posiada dwie wieże kościelne oraz trzy nawy w formie bazyliki. Wieże kościoła zostały wzniesione na planie czworokąta. Każda z nich posiada trzy kondygnacje. Są także nieco wysunięte poza boczny korpus nawowy. Co więcej, każda z wież posiada zwieńczenie w formie dachu hełmowego o kształcie kopuł. Kopuły zakończone zostały pinaklami, które na pierwszy rzut oka przypominają swoim wyglądem świeczki. Kościół Rzymskokatolicki pw. Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie prezentuje się niezwykle atrakcyjne na planie całego miasta oraz rynku.