lomza

Łomża to miasto powiatowe, położone w województwie podlaskim, nad rzeką Narew. Ma powierzchnię 32,67 km² i około 62 tysięcy mieszkańców. Historycznie należała do Mazowsza i była stolicą ziemi łomżyńskiej. Do dziś stanowi ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i edukacyjny tego regionu.

Łomża dba o atrakcje kulturalne dla swoich mieszkańców. W mieście działają między innymi: Filharmonia Kameralna imienia Witolda Lutosławskiego, Galeria Sztuki Współczesnej, Teatr Lalki i Aktora w Łomży czy Muzeum Północno - Mazowieckie. Swoją ofertę do mieszkańców kierują również Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych czy Miejska Biblioteka Publiczna. Organizowane są tu również turnieje tańca towarzyskiego "Puchar Prezydenta Miasta Łomża" oraz "Mistrzostwo Łomży" oraz tańca młodzieżowego - "Wirująca Strefa". Fani muzyki mogą uczestniczyć w Novum Jazz Festival lub w Festiwalu "Sacrum et Musica", a fani teatru - w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Walizka". Osoby aktywne, lub chcące sprawdzić się w roli twórców, mogą skorzystać z bogatej oferty stowarzyszeń hobbystycznych. Znajdzie się tu coś dla płetwonurków, naukowców, muzyków dętych czy amatorów ludowych pieśni i tańca.

Osoby, które wybierają się do Łomży na weekend, koniecznie powinny znaleźć czas na odwiedzenie najważniejszych zabytków tego miasta. Należą do nich między innymi: neoklasycystyczny ratusz, Brama Napoleona, Klasztor Kapucynów czy Pałac Biskupi. Warto też wybrać się na spacer po Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi, aby odetchnąć i odpocząć od codziennych obowiązków i zgiełku miasta. Łomża należy do terenów nazywanych Zielonymi Płucami Polski, więc świeżego powietrza na pewno nie zbraknie!